Index
Zlepšila sa štátna pomoc podnikateľom?

Zlepšila sa štátna pomoc podnikateľom?

July 1, 2020

Okrem iného sa v ostatné dni rieši, že vláda dáva na pomoc podnikateľom príliš málo peňazí. Z viac ako miliardy na to určenej minula zatiaľ asi len tretinu. Koaličnou radou neprešiel návrh štátnu pomoc zvýšiť. Prečo, je otázka na vládu. Je to ale veľký problém?

Nikola Bajánová sa o téme rozpráva s prezidentom Združenia podnikateľov Slovenska Jánom Solíkom.

Index je ekonomický podcast denníka SME. Moderujú ho Adam Valček a Nikola Bajánová. 

Súľov a zraková pyramída. Keď turizmus nie je len radosť z peňazí

Súľov a zraková pyramída. Keď turizmus nie je len radosť z peňazí

June 26, 2020

Cestovanie do zahraničia je pre šíriaci sa koronavírus komplikované, podľa niektorých nebezpečné, podľa ďalších dokonca aj nezodpovedné.

Aj preto vraj treba ostať doma a podporiť domáci cestovný ruch. Vlani padli rekordy. Na Slovensko v roku 2019 podľa ministerstva dopravy zavítali viac ako dva milióny turistov zo zahraničia. Viac ako štyri milióny ďalších boli zase zo Slovenska.

V niektorých kútoch sa však zvýšenej návštevnosti až tak netešili. Jedným takým miestom je aj malá obec pri Žiline Súľov, ktorý sa ostatné dva roky boril s náporom ľudí so záujmom o zrakovú pyramídu.

Súľovčania ju radšej predčasne odstránili a my sme sa boli pozrieť, či sú s týmto rozhodnutím spokojní. 

Index je ekonomický podcast denníka SME. Moderujú ho Adam Valček a Nikola Bajánová. 

 

Loss carryback a skupinové zdaňovanie. Ako by to pomohlo podnikateľom?

Loss carryback a skupinové zdaňovanie. Ako by to pomohlo podnikateľom?

June 20, 2020

Na konci roka sa predpokladá vyše desaťpercentný prepad slovenskej ekonomiky, môže to byť aj viac - aj menej. Koronakríza ukázala, ako veľmi sme závislí od zahraničného dopytu, pritom máme príliš malý hlas na to, aby sme globálne nastavenie ovplyvnili. Aj preto si podľa viacerých štát musí uvedomiť, že musí čo najviac pomôcť miestnym podnikateľom. 

V špeciálnej epizóde podcastu Index sa preto Nikola Bajánová rozpráva s Richardom Panekom, partnerom oddelenia daňového poradenstva EY na Slovensku o tom, ako dostať hotovosť do firmy, aké opatrenia v platení daní by štát mohol prijať, aby sa to podarilo. Hlavnou témou podcastu sú dva inštitúty, ktoré poznajú už viaceré krajiny nielen v Európe - loss carryback a skupinové zdaňovanie. 

Podcast Index vám prináša spoločnosť EY, ktorá poskytuje komplexné služby v oblasti auditu, daní, právneho, transakčného a podnikového poradenstva. Jednou z priorít EY je podpora slovenského podnikateľského prostredia a to aj prostredníctvom súťaže EY Podnikateľ roka. Viac sa dozviete na webe ey.com/sk

Bude konečný užívateľ výhod menšou záhadou?

Bude konečný užívateľ výhod menšou záhadou?

June 18, 2020

Celkom 54-tisíc návrhov na zápis konečného užívateľa výhod leží nevybavených na Okresnom súde Bratislava I, ktorý spravuje najväčší obchodný register v krajine, pretože práve v hlavnom meste sídli najväčší počet firiem. Ešte vlani v októbri ich bolo "iba" 8300.

Kto je konečný užívateľ výhod, prečo musí byť zapísaný v registri, a prečo sa na to podnikatelia sťažujú a prečo sa tieto údaje začnú zverejňovať, hoci firmám bolo sľubované, že budú neverejné? 

V Indexe, ekonomickom podcaste denníka SME, sa pýtajú a odpovedajú Nikola Bajánová a Adam Valček.

Tisíce rodín ušetria, lebo mladí hráči dostanú hokejky grátis

Tisíce rodín ušetria, lebo mladí hráči dostanú hokejky grátis

June 4, 2020

2 773 951 eur a 20 centov za 12 656 kusov hráčskych hokejok a 560 brankárskych hokejok. Takéto parametre má nákup hokejok, ktorý prvýkrát v histórii realizoval Slovenský zväz ľadového hokeja. Ide o taký veľký počet hokejok, že distribútori preň očakávajú pokles priebežného dopytu po hokejkách.

Tieto hokejky totiž bude zväz postupne dodávať jednotlivým klubom a tam ich do rúk dostane hokejová mládež.

V praxi to znamená, že v nasledujúcej sezóne si nebudú musieť hokejky kupovať sami, respektíve im ich nebudú musieť kupovať rodičia, ale dostanú ich grátis od klubu. Hokejky v nasledujúcich mesiacoch dostanú všetci hráči, ktorí sú zapísaní v tzv. hokejovej matrike.

Tender, ktorý na jednej strane ušetrí domácnostiam, kde sú mladí hokejisti, finančné prostriedky na nákup nových hokejok, na druhej strane vyvoláva otázniky pre jeho priebeh – zo štyroch uchádzačov o zákazku totiž zväz dvoch vylúčil a ostatní dvaja tender vyhrali, ale ich ponuky boli natoľko zhodné, že hokejový zväz sa radšej obrátil na Protimonopolný úrad.

Adam Valček sa o téme rozprával s Martinou Raábovou.

Let za pár stoviek cez pol zemegule? Bude to oveľa vzácnejšie

Let za pár stoviek cez pol zemegule? Bude to oveľa vzácnejšie

May 28, 2020

Mal to byť silný rok pre letectvo. Portál Statista predpokladal, že osobní aj nákladní dopravcovia vypravia 40 miliónov letov minimálne. Prešlo pár mesiacov a letecké odvetvie zažíva najväčšiu krízu v histórii. Zo dňa na deň spoločnosti rušili lety v miliónových objemoch a vyhliadky do najbližších mesiacov - ako ani na niekoľko mesiacov dopredu - netešia veľmi ako prepravcov tak ani cestujúcich. 

Ako sa vyvíjal trh s letenkami v prvé mesiace tohto roku? Čo sa dialo v prvé dni od vyhlásenia núdzového stavu na Slovensku? Čo robiť, ak mám kúpené letenky? Kam sa dá vôbec lietať? A ako sa toto všetko odrazí na cenách leteniek v budúcnosti?

Nikola Bajánová sa v Indexe - týždennom podcaste denníka SME o ekonomike pýtala PR manažéra Pelikan.sk Jozefa Rybára.

Presúvate svoj biznis na web? Na čo myslieť pri bezpečnosti

Presúvate svoj biznis na web? Na čo myslieť pri bezpečnosti

May 23, 2020

Oblasť e-commerce v týchto dňoch bez pochýb posilnila. Viacerí podnikatelia a podnikateľky pochopili, že bez internetových služieb a presunu aspoň časti svojej činnosti neprežijú aktuálnu koronakrízu. Nestačí však iba "na kolene" vytvoriť si web či e-shop, treba myslieť aj na bezpečnosť. Pri nedostatku opatrnosti sa dá prísť nielen o peniaze, ale aj osobné údaje. Ako ochrániť zákazníkov? A ako sa chrániť zase z pozície klienta?  Nikola Bajánová sa v podcaste Index pýtala riaditeľa spoločnosti SK-NIC Petra Bíra. Vznik podcastu podporila spoločnosť SK-NIC.

Nedeľa patrí rodine, nie nákupom. Alebo?

Nedeľa patrí rodine, nie nákupom. Alebo?

May 21, 2020

Kresťanská únia hovorí, že spraví všetko pre voľnú nedeľu. Kresťanskú úniu, ktorá sa do parlamentu dostala na kandidátke OĽaNO, už s dvoma samostatnými poslaneckými návrhmi o zákaze nedeľného predaja predbehli poslanci z opozície. Politici a političky odkazujú, že to, či sa obchody v nedeľu znovu otvoria po konci mimoriadnej situácie, rozhodne široká diskusia. S akými argumentmi do nej vstupujú jednotlivé strany? A ide o dobré načasovanie? Ako to môže uškodiť ekonomike?  Odpovede v podcaste Index hľadala Nikola Bajánová.

 

Banky pod tlakom epidémie (záznam diskusie)

Banky pod tlakom epidémie (záznam diskusie)

May 18, 2020

Nový tzv. lex korona umožní fyzickým osobám a malým a stredným podnikom úplný odklad splátok existujúcich úverov. Môžu požiadať o deväťmesačný odklad. Podľa údajov NBS sa opatrenie týka 96,8 percenta všetkých firiem na Slovensku, ktoré tvoria až 98 percent bankovej korporátnej klientely.

Niet pochýb, že podnikom sa bude lepšie dýchať, no zároveň to znamená, že banky na niekoľko mesiacov prídu o podstatnú časť príjmov.

Zvládnu tento výpadok a aké majú možnosti, aby epidémiu ustáli v dobrej kondícii a boli schopné pomôcť ekonomike? - Sú banky pripravené financovať ďalší rozvoj veľkých firiem? - Sprísnia sa podmienky úverovania? - Čo očakáva bankový sektor od štátu a regulátora?

Hostia diskusie:

Eduard Heger, minister, Ministerstvo financií SR

Vladimír Dvořáček, člen Bankovej rady, Národná banka Slovenska

Alexej Beljajev, prezident Asociácie priemyselných zväzov a spolumajiteľ Tatravagónky

Andrej Viceník, člen predstavenstva a vrchný riaditeľ úseku firemné bankovníctvo, VÚB Banka

Moderuje:

Ivan Haluza, špecialista na firemné spravodajstvo

Viac nájdete aj na: www.smekonferencie.sk

Ceny niektorých nehnuteľností pôjdu dole, nebude to však ako po roku 2008

Ceny niektorých nehnuteľností pôjdu dole, nebude to však ako po roku 2008

May 14, 2020

Jeden rekord za druhým, priemerná cena nehnuteľností na Slovensku v prvé tri mesiace tohto roku narástla na 1671 eur za štvorcový meter. Medziročný nárast na úrovni 8,6 percenta je jedným z najvyšších od krízy v 2008. Za číslami je však toho oveľa viac, čo sa dá povedať, nehovoriac o tom, ako so situáciou zamávala pandémia.

Ako sa budú vyvíjať ceny nehnuteľností v najbližších mesiacoch? A ako sa realitný maklér pozerá na nejasný plán vlády stavať nájomné byty?

O téme sa Nikola Bajánová rozprávala prezidentom Asociácie realitných kancelárií Jánom Palenčárom.